În urma evaluării proiectelor depuse în cadrul concursului național „Transfer Tehnologic” 2026–2028, organizat de Agenția Națională pentru Cercetare și Dezvoltare, două proiecte elaborate de S.A. „CET-Nord” în parteneriat cu Institutul de Energetică al Universității Tehnice a Moldovei, au fost aprobate spre finanțare. Acestea propun soluții inovatoare pentru creșterea eficienței energetice, reducerea consumului de combustibili fosili și valorificarea resurselor energetice care, în prezent, sunt pierdute în procesele tehnologice.